Akné - léčba biolampou Biostimul

Charakteristika onemocnění

Akné je časté zánětlivé onemocnění mazových žláz charakteristické tzv. komedony (ucpané póry), zanícenými uzlíky a povrchovými cystami naplněnými hnisem. Objevuje se nejčastěji na tváři, šíji, hrudníku a zádech. Pro rozvoj akné je klíčovým obdobím dospívání, kdy se začnou tvořit a působit pohlavní hormony. Na projevy akné mají vliv zejména mužské pohlavní hormony tzv. androgeny. Tyto hormony se však tvoří jak v mužském, tak v ženském  organismu, proto akné postihuje muže i ženy, ale u mužů často zaznamenáváme těžší průběh (u žen se akné často zhoršuje v období menstruace, v těhotenství).
Akné tedy vzniká vlivem hormonů, které působí na buňky chlupového váčku a vyvolávají zvýšenou tvorbu mazu. Chlupový váček obsahuje kanálek, jímž odtéká kožní maz z mazových žláz, které kožní maz tvoří. Přibývající množství mazu vede k uzavření chlupového váčku, napíná a ztenčuje stěnu kanálku, dráždí okolní tkáň a vyvolává zánět. Zvýšená tvorba mazu je vhodným prostředím pro život bakterií (zvl. druh Propionibacterium acnes). Pomnožení bakterií přispívá k rozvoji zánětu. Zánětlivá forma akné se projevuje tvorbou vodnatých pupínků a zanícených neštoviček, jejichž hojení je delší a může zanechávat drobné jizvičky a pigmentové skvrny.

 

Léčba akné a prevence

Léčbou se snažíme postihnout všechny příčiny vzniku akné, tj. tvorbu kožního mazu, uzavírání vývodů mazových žláz i zánět. Aby nedocházelo k ucpávání  vývodů mazových žláz, je potřeba se o pleť pravidelně starat. To zahrnuje každodenní jemné a účinné čištění pleti. Při pravidelném denním čištění jsou odstraňovány odumřelé kožní buňky, kožní maz, nečistoty.

Další důležitou součástí pravidelné péče o pleť je její hydratace. Hydratace pleti podporuje hojení, má pozitivní vliv na průběh léčby i na celkový vzhled pleti. Je důležité zbytečně pleť nevysušovat přípravky obsahujícími alkohol (některá pleťová tonika).

 

Léčba akné s Biostimulem

V kožním lékařství a kosmetice se s úspěchy využívá účinků polarizovaného světla. Protizánětlivý a biostimulační účinek světla vede k potlačení  zánětlivých projevů na pokožce i k odstranění jizviček. Protizánětlivý účinek nastává díky působení polarizovaného světla na aktivaci přirozených faktorů, které se podílejí  na likvidaci zánětu. Protizánětlivý a biostimulační efekt polarizovaného světla působí na potlačení projevů akné i k zneviditelnění jizviček po akné.
Biostimul doporučujeme aplikovat již při prvních příznacích akné. Prvním a důležitým krokem je očištění pleti od nečistot (prach, make-up). Před aplikací je vhodné na postižená místa nastříkat doplňkový BioFluid, přípravek s vysokým obsahem minerální vody s hořčíkem a přírodních biogenních stimulátorů. Biostimul poté aplikujte na postiženou pokožku ze vzdálenosti 1-2cm, bez přímého kontaktu s pokožkou, aby nedošlo k šíření infekce. Doporučená doba aplikace je 10minut, pokud jsou postižená místa rozsáhlejší, na každou část po5-ti minutách.
Je vhodné začít s aplikací v kontinuálním režimu. Po 10ti aplikacích je možné přejít na režim pulzní. Terapii doporučujeme doplnit o používání vhodných  anti-akné kosmetických přípravků.

 

Co je dále důležité

 • Pravidelná péče o pleť - čištění (čistící gely, pěny)
 • Tonizace (pleťové tonikum), hydratace (pleťový krém, emulze)
 • Dostatečný přísun minerálů
 • Vyhýbání se nikotinu i zakouřeným prostorám
 • Vhodná kosmetika dle doporučení dermatologa nebo kosmetičky (na problematickou pleť, mastnou, smíšenou pleť)
 • Strava bohatá na ovoce, zeleninu
 • Dostatečný přísun vitaminů - zejména B komplex a vitamin F
 • Dostatek spánku
 • Pravidelný pohyb
 • Pravidelná aplikace polarizovaného světla již při prvních příznacích
 • Omezit konzumaci alkoholu