Bércové vředy - léčba Biostimulem

Charakteristika onemocnění

Bércové vředy lze definovat jako chronický defekt kůže charakteristický rozpadem tkáně a její nekrotizací. Poškození zasahuje v různé hloubce do podkožních tkání, nejčastěji v oblasti vnitřní strany kotníku a celého bérce. Bércové vředy mohou vznikat na základě vnějšího působení, a to fyzikálního (chlad, teplo, tlak, trauma), chemického (kyseliny, louhy) nebo infekčního (mykózy). Bércové vředy však vznikají nejčastěji na podkladě vnitřního působení, a to onemocnění oběhového systému.
Častou příčinou je chronická žilní nedostatečnost, jejímž důsledkem dochází ke změnám na stěnách cév. Dochází k poruchám zpětného toku žilní krve, k jejímu městnání v dolních končetinách, následně ke vzniku přetlaku v žilním řečišti, čímž se žíly rozšiřují a objevují se varixy (křečové žíly). Vlivem nedostatečné výživy v oblasti varixů může pak dojít ke vzniku bércových vředů.
Bércové vředy vznikají často u pacientů s metabolickými chorobami (diabetes mellitus), chorobami autoimunitními, s neopláziemi (melanomy). Mezi další rizikové faktory patří dědičná dispozice (k žilním onemocněním, bércovým vředům, ztrátě elasticity cév), obezita, vysoký věk, prodělaný zánět žil, špatná prokrvenost dolních končetin, vysoký tlak, hormonální léčba, sedavé zaměstnání, dlouhé stání, nedostatek pohybu a nevhodná obuv.

 

Léčba bércových vředů a prevence

Léčba bércového vředu musí být zaměřena na příčinu onemocnění a na stav rány, musí mít komplexní charakter. Zahrnuje celkovou léčbu nemocného  a lokální léčbu. V první, čistící fázi jsou ke krytí rány vhodné materiály, které z rány odstraňují nečistoty (odumřelou tkáň), popřípadě odsávají z povrchu vředu nadbytečný sekret choroboplodnými zárodky. Rána se kryje vhodnými hydroaktivními materiály (obsahujícími např. alginát vápníku). Ve druhé, granulační fázi vhodné krytí podporuje tvorbu nové tkáně tím, že vyrovnává potřebnou vlhkost v ráně a chrání ji před vysycháním. Toto krytí působí také jako bariéra před infekcí a mechanickým drážděním.

Fyzikální léčba zahrnuje léčbu bandážemi, kompresními obinadly, kompresními přístroji,
masážemi i biostimulačními lampami. Právě biostimulace oblasti bércového vředu se stala moderní a velmi účinnou metodou léčby. Biostimulační účinek
urychluje hojení a regeneraci postižené tkáně. Úspěch léčby závisí na odstranění rizikových faktorů. Vhodná je úprava stravy, dostatečný příjem tekutin, vitaminů a vlákniny. Ke zlepšení stavu přispívá úprava tělesné hmotnosti, cvičení, pohyb, vhodný výběr obuvi, punčoch a ponožek. K prokrvení končetin pomáhají masáže studenou vodou, naopak je vhodné vyhnout se působení vyšších teplot (sauna, příliš teplé koupele).

 

Léčba bércového vředu Biostimulem

V případě kožních defektů, jako jsou bércové vředy, je potřeba provádět aplikace pravidelně a začít co nejdříve, aby byl v organismu nastartován regenerační a hojivý proces. Před aplikací Biostimulu doporučujeme použít na očištěné okraje defektu doplňkový přípravek BioFluid s vysokým obsahem minerální vody s hořčíkem a přírodních biogenních stimulátorů. Poté provádějte aplikaci Biostimulem přímo na postižené místo ze vzdálenosti 1-2 cm po dobu 20-30 minut  nelépe 3krát denně. Prvních 10 aplikací doporučujeme provádět v kontinuálním režimu. Po aplikaci naneste na postižené místo opět BioFluid. Alespoň jednou denně je vhodné provádět stimulaci akupunkturních oblastí
beder a lýtka. Polarizované světlo má schopnost rozšiřovat cévy a mohlo by dojít ke krvácení. V takovém případě aplikační dobu zkraťte na polovinu nebo aplikujte Biostimul z větší vzdálenosti, a to 4-6 cm. První viditelné výsledky se při pravidelné aplikaci dostaví po třiceti dnech.

Zkušenosti

„Zakoupila jsem přístroj Biostimul pro svoji matku, která jezdila s velkým bércovým vředem na osvěcování do nemocnice. Dojíždění na osvěcování do nemocnice bylo pro maminku velice fyzicky i finančně vyčerpávající. Od té doby, co měla Biostimul doma, byla nadšená. Po 14  dnech mi velmi děkovala, protože bércový vřed velký jako dlaň je vyléčený.“
paní Vlasta, 43 let, Havlíčkův Brod