Cukrovka (diabetes) - léčba Biostimulem

Charakteristika onemocnění

Cukrovka neboli diabetes je porucha metabolismu cukru. Je to chronické onemocnění charakteristické tzv. hyperglykemií neboli zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Normální hladina glukózy v krvi se pohybuje mezi 4,4 mmol/l až 6,7 mmol/l. Pokud je hladina glukózy při testu více než 11,0 mmol/l, je diagnostikována cukrovka. Dalšími příznaky cukrovky jsou: žízeň, hubnutí (při normální chuti k jídlu), únava, nevýkonnost, časté močení, podrážděnost, zmlžené vidění.
Hyperglykemie je způsobena sníženou sekrecí nebo účinností inzulinu. Inzulin je hormon tvořený buňkami slinivky břišní, který tělu pomáhá využít energii z cukrů, škrobu a dalších potravin. Je-li inzulinu nedostatek nebo je snížena jeho účinnost, cukr (glukóza) není metabolizován a hromadí se v krvi. Glykemie, hladina glukózy v krvi, je při závažném nedostatku inzulinu stále vysoká, a přitom buňky do svého nitra glukózu nedostávají, vzniká tak vlastně jakési hladovění uprostřed nadbytku. Ledviny zvýšenou hladinu cukru nezvládají redukovat a začínají cukr propouštět do moči. Organismus začne moč zvýšeně vylučovat a tím se dehydratuje. To způsobuje další zdravotní problémy, které mohou vyústit až v celkové selhání organismu.
Podle toho, jaká je příčina poruchy metabolismu cukru, rozeznáváme různé typy cukrovky.

Cukrovka - Diabetes melitus I. typu (juvenilní diabetes, inzulin dependentní) se objevuje převážně v dětství a v mladším věku. Jeho výskyt je okolo 0,4% populace. U nemocných s DM I. typu dochází ke zničení buněk vytvářejících inzulin.

Cukrovka - Diabetes melitus II. typu (izulin non-dependentní) se vyskytuje až v dospělosti (až po 40. roce věku). Je vyvolán poruchou uvolňování inzulinu ze slinivky, nebo jeho sníženou účinností –spočívá v poruše reaktivity tkání na inzulin. Hovoříme o inzulinové rezistenci (špatná vnímavost). Nejčastější příčinou rozvoje tohoto onemocnění je životní styl spojený s nedostatkem pohybu, přejídáním se a vznikem obezity. Během těhotenství roste hladina krevního cukru v závislosti na těhotenských hormonech a u některých žen se slinivka břišní není schopna vyrovnat se zvýšenými požadavky na inzulin, který má udržet hladinu cukru v rovnováze, dochází pak ke vzniku těhotenského diabetu.

Důsledkem obou typů cukrovky jsou pozdní komplikace podmíněné zejména poškozením malých i velkých cév (selhání ledvin, slepota, infarkt myokardu, mozková příhoda, bércové vředy).

 

Léčba cukrovky a prevence

Léčba cukrovky závisí na typu diabetu. U typu I. je nezbytná léčba inzulinem, dodržování diety (5- 6 jídel denně, nepřekračovat dávku 30g cukru denně, nejsou vhodné potraviny slazené sacharózou, nesmí dojít k dlouhému hladovění, nastal by hypoglykemický stav) a pohybové aktivity (dbát na pravidelnost, nesportovat osamoceně). Velice důležité jsou pravidelné kontroly.
Léčba diabetu typu II. spočívá zejména v dodržování diety. Základem je snížení energetické hodnoty, omezit tuky a cukry, zvýšit přísun vlákniny. Ke snížení glykemie přispívají některé potraviny (česnek, cibule, fazolové lusky, bobuloviny, pivovarské kvasnice, mléčné výrobky, především nízkotučné sýry, ryby, mladé lístky smetanky lékařské, kyselé zelí a zelenina), potraviny obsahující vitamin B6 (listová zelenina, pšeničné klíčky), potraviny obsahující hořčík (zelené rostliny, luštěniny, sója, ořechy, celozrnné výrobky, mrkev, olivy, cibule), potraviny obsahující chróm (celozrnné výrobky, zelenina, sýry, maso).
V případech, kdy pouze dieta nestačí, je nutné navíc podávat léky, které zvyšují výdej inzulinu nebo které zvyšují citlivost tkání na inzulin. Tato opatření jsou důležitá i k zamezení či oddálení vzniku pozdních diabetických komplikací.
Zamezit vzniku DMI. typu nelze, velkou roli hraje dědičnost. Prevence DM II. typu spočívá v udržování normální tělesné hmotnosti a dostatečné fyzické aktivity. Základem racionální diety vhodné pro diabetiky by měly být potraviny s dostatečným obsahem vlákniny a polysacharidů. Důležitá je pravidelná sportovní aktivita, nejlépe 3x týdně alespoň 30 minut aktivního aerobního cvičení, plavání, jízdy na kole, aerobiku, běhu nebo rychlé chůze. Při udržování normální tělesné hmotnosti a zahájení pravidelné fyzické aktivity se sníží riziko vzniku DMII. typu o 50%. Významně na metabolismus a udržování rovnováhy v organismu působí světelná terapie pomocí polarizovaného světla. Biostimulace působí na úrovni celého organismu, vyvolává komplexní neurohumorální reakce, které vedou ke zlepšení a udržení zdraví, tělesné odolnosti a pohody.

 

Léčba cukrovky Biostimulem

Vědecké práce prokázaly, že včasná a správná aplikace léčebného polarizovaného světla dokáže u mnoha akutně i chronicky nemocných pacientů snížit celkovou spotřebu léků a zmírnit tak vedlejší negativní účinky celé řady z nich. Léčebné polarizované světlo má schopnost cíleného průniku do hlubších struktur tkání, kde specificky působí na molekulární uspořádání buněčných membrán. Urychluje tak buněčný metabolismus, látkovou výměnu a syntézu látek. Podporuje zdravý vývoj buněk a obnovu tkání.
>Biostimul doporučujeme aplikovat 2-3krát denně. Terapii provádíme na akupunkturních oblastechzápěstí (9, 10), kolena (16), ústa (7a,7b), a to po dobu 10 minut. Doporučujeme při prvních aplikacích používat kontinuální režim, poté přejít i na režim pulzní. Tuto kúru je vhodné opakovat po dvaceti dnech. Akupunkturní body jsou znázorněny na obrázku dole.

Doporučujeme

U osob s diabetem často dochází k postižení cév a nervů. Nohy ztrácejí citlivost a proudění krve je v nich značně zpomaleno. Může dojít ke vzniku tzv. diabetické nohy – vznik vředů, puchýřů a dalších defektů. Takové defekty se mohou stát nebezpečím, neboť může dojít k rychlému průniku infekce a jejímu šíření do celého těla.
Při léčbě těchto defektů je jednou z mála účinných metod léčba Biostimulem, která jednak imunitní systém posiluje, aby nedošlo k průniku infekce, jednak urychluje hojení poškozené tkáně, rána se rychle zatahuje a tkáň regeneruje. Díky schopnosti polarizovaného světla podporovat látkovou výměnu, a tím upravit hladinu glykemie v krvi a významně tak přispět k celkové rovnováze v organismu, lze těmto potížím předejít. Výsledky ve snížení hodnot glykemie při cukrovce jsou dokumentovány řadou pozitivních zkušeností z řad uživatelů Biostimulu.

Akupunkturní oblasti 

Obr. 1 - přehled akupunkturních oblastí pro aplikovaci Biostimulu