Revma - léčba biolampou Biostimul

Charakteristika onemocnění

Revma je bolestivé onemocnění, které postihuje především pohybový aparát, způsobuje záněty kloubů, svalů, kostí a vaziv, někdy také páteře. I když je často napaden pouze jeden kloub, jedná se o onemocnění celého organismu. Revma provází bolest, ztuhlost, omezení činnosti napadených kloubů, kostí i svalů. Mezi revmatické choroby patří zhruba šedesát nemocí - těmi nejzávažnějšími a nejčastějšími jsou revmatoidní artritida, osteoartritida, dna, revmatická horečka.

Revmatoidní artritida je onemocnění, kterým trpí asi 1% české populace, 3x častěji ženy než muži. Obvykle se objevuje mezi 20. a 50. rokem. Úlohu hrají mimo jiné genetické dispozice. Je to onemocnění tzv. autoimunitní, což znamená, že imunitní systém je zaměřen proti vlastním tkáním a orgánům. Buňky obranného systému těla útočí na vlastní tkáně kloubů a způsobují bolestivé otoky, záněty nebo způsobují zánik buněk v kloubech. Každý vnější imunitní podnět (např. různé infekce apod.) může tuto autoimunní reakci nastartovat. Nemoc se projevuje symetricky, tedy postihuje většinou oba protistranné klouby. Některé počáteční příznaky mají nespecifický charakter - únava, úbytek hmotnosti apod.
Obraz revmatoidní artritidy je někdy dotvořen kožními, kardiologickými (srdečními), plicními či hematologickými (krevními) projevy. Laboratorním kritériem je přítomnost tzv. revmatoidního faktoru. Mezi první příznaky nemoci patří bolestivé otoky drobných kloubů na rukou. Typická je ranní ztuhlost, která může trvat i několik hodin. Zánětlivý proces postihuje také klouby nohou, kotníků a kolen. Bolest se ozývá při pohybu i v klidu, trpí i svaly a vznikají deformity rukou a nohou. Postižení kloubů a tkání rovněž provázejí další příznaky, jakými jsou únava, zvýšená tělesná teplota nebo nechutenství.

 

Léčba revma a prevence

Mezi nejrizikovější faktory patří špatná životospráva, stres a genetické předpoklady. Své sehrává i psychika. Při chronických revmatických onemocněních se používají léky tišící bolest - nesteroidní antirevmatika. Jsou účinné proti bolesti, zánětu a snižují teplotu, ale mají bohužel také nežádoucí vedlejší účinky. Hlavním problémem těchto léků je, že narušují žaludeční sliznici a poškozují tak zažívací trakt. Nežádoucí účinky se mohou projevit jako nevolnost,
bolesti břicha, zvracení, avšak mohou mít i závažnější dopad a způsobit žaludeční nebo dvanáctníkové vředy.
Účinnou a bezpečnou metodou tlumení bolesti je léčba polarizovaným světlem. Analgetický účinek nastává díky působení světelné energie na snížení citlivosti nervových buněk. Světlo rovněž pomáhá likvidovat vlastní chorobný proces, který je za vyvolání bolestivých podnětů odpovědný. Navíc polarizované světlo aktivuje přirozené faktory organismu, které se podílejí na likvidaci zánětu. Velkou roli hraje udržování správné životosprávy, která průběh onemocnění výrazně ovlivňuje. Je důležité věnovat pozornost stravě - omezit živočišné bílkoviny, tedy maso. Vyčerpá-li tělo energii na trávení těchto látek, nedostává se mu energie pro obnovu rovnováhy v těle. To potom může začít vysílat autoimunní reakce. Pokud se organismu nepodaří bílkoviny řádně rozložit, zaplavuje se
různými nebezpečnými metabolity, které se mohou ukládat i do kloubních pouzder nebo šlach. Po čase v těchto místech dochází k zánětům. Naopak se doporučuje konzumovat pestrou stravu bohatou na rostlinné bílkoviny, vápník, vitaminy a minerály. Prospěšné bývají také jednodenní půsty, kdy se pije dostatečné množství vody (nesycené a bez přísad). Organismus se vyčistí od zplodin a funkce jednotlivých orgánů se zkvalitní.

Je důležité, pokud je to možné, nenechat se odradit ztuhlostí a bolestí, která onemocnění provází, a udržovat si fyzickou kondici. Nejvhodnějšími sporty je plavání, jízda na kole a turistika. Naopak nevhodné jsou sporty silové. Přiměřená pohybová aktivita zároveň přispívá ke snížení tělesné hmotnosti, což bývá jedním z rizikových faktorů, které mají vliv na průběh nemoci.
Součástí léčby revmatických onemocnění je rehabilitační péče. Zahrnuje individuální nebo skupinovou tělesnou výchovu a pohybovou léčbu formou vodoléčby a elektroléčby. Také psychický stav hraje nemalou roli mezi faktory ovlivňujícími průběh onemocnění.

 

Léčba revma Biostimulem

Polarizované světlo generované přístrojem Biostimul má díky jedinečné technologii Fotonyx schopnost cíleného průniku do hlubších struktur tkání, kde specificky působí na molekulární uspořádání buněčných membrán, posiluje buněčný metabolismus a významně tak urychluje regenerační schopnosti a hojivé procesy, snižuje vnímání bolesti a potlačuje zánětlivé pochody. Světelná energie, postupně pohlcovaná tkání, kterou proniká, vyvolává fotochemické změny, které jsou z léčebného hlediska velmi významné. Díky přirozenému působení světelné energie na snížení citlivosti nervových buněk v místě průchodu polarizovaného světla dochází k analgetickému účinku.
Polarizované světlo biolampy působí na aktivaci přirozených faktorů, které se podílejí na likvidaci zánětu.

Nezanedbatelný význam má i to, že světlo podporuje rozšíření krevních cév (to urychluje látkovou výměnu) a umocňuje reakci vlastního imunitního systému.  Biostimulační účinek zvýšeného přísunu světelné energie výrazně podporuje a urychluje obnovu a zdravý vývoj poškozených buněk.  To má velký význam především při správném hojení poškozených orgánů a tkání. 
V revmatologii si již léčba polarizovaným světlem vydobyla své stálé místo. Je jednou z mála efektivních metod léčby tohoto onemocnění.
Aplikace Biostimulem se provádí přímo na postižené oblasti, a to ze vzdálenosti 1-2 cm od pokožky, nejlépe 2-3x denně po dobu 10-15 minut. U velkých kloubů je dobré provést aplikaci ze tří stran. Celková doba aplikace se tedy prodlouží na 30 minut (z každé strany 10  minut). Po dokončení doporučujeme jemně vmasírovat na postižená místa přípravek BioGel, zklidňující gel zmírňující bolest a únavu, s obsahem bylinného komplexu. Terapii je vhodné rozšířit o používání přípravku Balneo Natural - rašelinový extrakt. V případě revmatických obtíží teplé koupele obohacené o rašelinový extrakt přinesou rychlou úlevu. Balneo Natural lze aplikovat ve formě teplých zábalů.

Při revmatoidních onemocněních lze využívat polarizované světlo biolampy i k aplikaci na akupunkturní oblasti - temeno hlavy, spánky, hrudní kost, koleno, kotník. Při aplikaci na oblast kloubů, zejména u revmatoidních onemocnění, může v některých případech dojít ke zvýšené bolesti v oblasti ošetřovaného kloubu. Není důvod terapii přerušovat, jde o přirozenou reakci organismu. Je možné aplikační dobu zkrátit na poloviční dobu nebo Biostimul aplikovat z větší vzdálenosti, a to 4 - 6 cm.

Poznámka

Revma je onemocnění, které je způsobeno nesprávnou funkcí imunitního systému. Imunitní systém je zaměřen na vlastní tkáně a vyvolává zánět především v oblasti kloubních chrupavek. Aby nedošlo k jejich trvalému poškození, je třeba toto onemocnění včas začít léčit. Pravidelné aplikace Biostimulu vedou k potlačení zánětlivých pochodů a stimulují imunitní systém k jeho správné funkci. Působením bilolampy Biostimulu rovněž dochází ke zlepšení cirkulace lymfy. Díky tomu lymfa rychleji a lépe odtéká z míst otoku a otok se zmenšuje. Analgetický účinek Biostimulu je velkým přínosem, potlačuje bolest, která u osob s revmatismem často velmi omezuje pohyb a každodenní činnosti. Účinky Biostimulu tak osobám s revmatismem navracejí plnohodnotný život.