Trápí vás zánět šlach a svalů?

Vyzkoušejte patentovaný výrobek českého výrobce, který léčí a pomáhá zbavi se bolesti.

Charakteristika onemocnění

Svalová soustava je spolu s kostrou základem pohybového ústrojí, které je zodpovědné za pohyb jednotlivých částí těla. Síla svalu závisí na počtu svalových vláken, ze kterých je sval složen. Při nedostatku fyzické aktivity dochází k ochablosti svalstva. Zvýšená aktivita takto netrénovaných svalů nebo jejich prochladnutí pak často vede ke vzniku obtíží: namožení svalu, natažení svalu, svalové křeče doprovázené velkou bolestí. V horším případě při vyšší zátěži může dojít k natržení svalu.
Svalové křeče jsou způsobeny nahromaděním kyseliny mléčné ve svalovině. Tím je blokována regenerace svalu a dochází k bolesti. Bolesti svalů mohou být také způsobeny mnoha dalšími faktory. Patří mezi ně porucha hospodaření s minerály (způsobená např. nedostatkem hořčíku a draslíku), poruchy prokrvení, revma, horečnaté stavy, špatné postavení páteře. Kromě tělesných příčin mohou být bolesti svalů také vyvolány stresem, úzkostí a jinými nepříznivými psychickými stavy.
Zánět šlach se projevuje zprvu svěděním, lehkou bolestí, později je postižené místo velmi citlivé na dotyk a trvale bolestivé. Typickým zánětem šlachových úponů je tzv. tenisový loket. Jedná se o zánět šlach na pažní kosti a typicky se projevuje silnou bolestí loketního kloubu. Příčinou vzniku je jednostranné zatěžování, k němuž dochází při řadě lidských činností (nejen sportu). Přetížením pravděpodobně dochází k poruše mikrocirkulace na přechodu šlachy do kosti. V oblasti úponu pak dochází k rozvoji zánětu s charakteristickými bolestivými projevy.
Příčinami většiny zánětů a bolestí šlach a svalů bývá náhlé zvětšení aktivity svalů, nedostatečné zahřátí a protažení svalů před zátěží (zejména na dolních končetinách), dlouhodobé nadměrné přetěžování určité svalové skupiny a šlachových úponů  tzv. jednostranná zátěž. Dále také nevhodná obuv, náhlý úbytek svalové hmoty, ale také dehydratace, stres či oslabení organismu. Následkem těchto stavů dochází k otoku svalů, následnému tlaku a bolesti.

 

Léčba zánětu šlach a prevence

Základem léčby zánětu šlach a svalů je šetření postižené oblasti a potlačení zánětlivého pochodu. Velmi účinné jsou fyzikální metody léčby, včetně fototerapie. Červené polarizované světlo využívají systémy Biostimul. Aplikace této metody podporuje cirkulaci krve a napomáhá obnově a regeneraci buněk. Zmírňuje bolest svalstva, odstraňuje svalové křeče a zánětlivé stavy. Vlivem zánětu často dochází k blokádám a omezení pohybu v příslušném kloubu. Zlepšení cirkulace krve a metabolické aktivity v postižené oblasti pomáhá hojení zánětu. Léčba polarizovaným světlem pomáhá celkově regenerovat svalovou hmotu. Výhodou je, že může být bez problému kombinována s jakoukoli léčebnou metodou. V některých případech se provádějí obstřiky kortikosteroidy, ty sice urychlí vstřebání zánětu, ale také přispívají k degeneraci. Proto jsou vhodnější volbou fyzikální metody léčby.
Důležitou součástí léčby je rehabilitace, která by měla být zaměřena na postupné uvolňování a protahování svalstva, případné odblokování kloubů. Vyvážená a hodnotná strava je důležitou složkou pro předcházení i léčbu zdravotních problémů. Při zánětlivých procesech ve svalstvu pomáhá konzumace čerstvé zeleniny, pití ovocných šťáv a bylinných čajů. Při zvýšené tělesné námaze dochází ke zvýšené potřebě hořčíku, draslíku a vápníku. Proto je vhodné jejich úbytek kompenzovat zvýšenou konzumací potravin bohatých na tyto minerály. Aktivní pohyb je jednou z velice důležitých věcí pro prevenci svalových obtíží a křečí. Pravidelnou pohybovou aktivitou svaly získávají pružnost, pevnost a vytrvalost.

 

Léčba zánětu šlach Biostimulem

Biolampa Biostimul využívající metody červeného polarizovaného světla umožňuje rychlou účinnou léčbu akutních i chronických bolestivých a zánětlivých stavů. Při léčbě obtíží a postižení pohybového aparátu pomocí Biostimulu se velice výrazně uplatňuje kombinace analgetického a protizánětlivého účinku. Při aplikaci dochází ke zmenšení citlivosti nervových vláken a zlepšení prokrvení a výživy dané oblasti, což urychluje regeneraci nervových zakončení a celé poškozené tkáně. Účinek se zvyšuje v kombinaci s balneologickými doplňky a používáním speciálních gelů.

Při akutním zánětu šlach a svalů aplikujte Biostimul nejlépe třikrát denně. Při větším rozsahu bolesti aplikujte Biostimul bodově, ošetřujte postiženou oblast po menších částech. Ze vzdálenosti 1-2 cm nechte Biostimul na každou oblast působit 5 minut. Provádějte alespoň 10-15 aplikací, i po odeznění bolesti dokončete celou kúru. Po aplikaci naneste doplňkový přípravek BioGel. Terapii doporučujeme rozšířit o používání rašelinového extraktu Baleno Natural. Je možné jej používat ředěný i jako obklad. V případě akutního zánětu se přikládá obklad studený. Důležité je pravidelné používání a i u rašelinového extraktu platí dodržení celé aplikační kúry (10 zábalů).
V případě chronického zánětu postupujte obdobně. Aplikace provádějte třikrát denně po dobu 10 minut. Doba aplikace závisí na velikosti ošetřované plochy. Doporučujeme provádět kúru po 25-50 aplikacích a to i po odeznění příznaků, aby se bolestivé stavy neopakovaly. Doplňkový BioGel je i v případě chronického zánětu velmi účinný přípravek ke zklidnění bolesti. Naneste jej po každé aplikaci. Rašelinové extrakty Balneo Natural používejte k teplým koupelím nebo teplým obkladů. Rovněž dodržujte celou aplikační kúru.

Prognóza léčby

Záněty šlach se většinou podaří vyléčit během několika týdnů. I po vyléčení je vhodné několik týdnů až měsíců šetřit příslušný kloub a naučit se správně protahovat příslušnou svalovou skupinu. Zánětlivé stavy se však mohou opakovat a přejít do chronicity. Analgetika a protizánětlivé léky užívané při zánětech a bolestech šlach často nepříznivě působí na zažívací trakt. Mohou tak vést k řadě nepříjemných zažívacích potíží. Léčba pomocí polarizovaného světla  biolampy je pro Vás nezatěžující, bezpečná a kombinovatelná s jinými postupy léčby.